top of page
  • Facebook
  • Instagram

Bushcraftowe techniki przetrwania SZKOLENIE DobrySzlak

  • Writer: Maciej Fink-Finowicki
    Maciej Fink-Finowicki
  • Oct 11, 2024
  • 5 min read

Kajakiem Przez Bory

28.08.2024


W jeden z ostatnich dni sierpnia br. odbyło się szkolenie z zakresu bushcraftowych technik przetrwania dla ekipy instruktorów firmy Kajakiem Przez Bory. Omawialiśmy różne aspekty zagadnienia, opierając się w dużej mierze na mojej książce SURVIVAL - BUSHCRAFTOWA PODRÓŻ ŻYCIA.

Opowieść popłynęła gładko, napędzana pasją i entuzjazmem a podbudowana wieloletnim doświadczeniem. Narracja była elastyczna i w sposób naturalny dopasowała się do potrzeb grupy. Była to wdzięczna, interaktywna, ale też wymagająca publika, co tym bardziej wpłynęło na moją satysfakcję.


Jako, że w każdym procesie najważniejsza jest motywacja, zacząłem - po omówieniu podstawowych definicji - od przedstawienia zagadnień psychologii survivalu. Piramida Przetrwania Pałkiewicza jest osią, na której buduję szczegółową narrację warsztatów. Jej podstawą jest wola przetrwania, a kolejne piętra to wiedza i umiejętności, trening, oraz sprzęt. Ilustruje to grafika poniżej:


Szkolenie było ograniczone czasowo, przybrało więc w sposób naturalny formę prelekcji interaktywnej z elementami prezentacji. Musiałem zachować dużą dyscyplinę, aby zdołać pokryć zakres tematyczny, wiele wątków budziło bowiem naturalną ciekawość i pytania dodatkowe. I bardzo dobrze - nic bowiem nie cieszy bardziej, niż widok odbiorców zainteresowanych tematem. 



Po omówieniu zasad i schematów postępowania w sytuacji awaryjnej, przeszedłem do technikaliów, czyli budowy schronienia, zarządzania ogniskiem, korzystania z leśnej spiżarni i apteki oraz pozyskiwanie wody. Ten akapit pokryłem zarówno z punktu widzenia stricte bushcraftowego, jak i turystycznego, co połączone było z prezentacją sprzętu ułatwiającego bytowanie w leśnej głuszy. 


Pytania o ekwipunek zazwyczaj pojawiają się jako pierwsze w odniesieniu do zagadnień bushcraftowych. Dlatego właśnie - przewrotnie - o sprzęcie gadam w drugiej części spotkania, utrzymując odbiorców w stanie podwyższonej uwagi. Jest to zresztą zgodne z Piramidą Przetrwania, gdzie sprzęt zajmuje odległe miejsce w hierarchii. Żadna jednak pogadanka o survivalu nie może się obejść bez analizy bazowych utensyliów jak śpiwór, karimata, hamak, tarp, buty, plecak i oczywiście - last but not least - nóż, siekierka i toporek. 



Osobnym podrozdziałem ekwipunku jest plecak, który obok butów jest najważniejszym elementem wyposażenia. Niby taki codzienny przedmiot, a znakomita większość nawet obytych outdoorowców nie zakłada go prawidłowo, nie wspominając o rozlokowaniu zawartości i dopasowaniu plecaka na garbie. Buty - tak obecnie liczne w wyborze - też stwarzają ogromne problemy z prawidłowym wyborem. Zamiast konkretnych firm i modeli, zawsze staram się więc koncentrować na omówieniu właściwości danego sprzętu, tak aby każdy był w stanie dobrać ekwipunek pod swoje potrzeby. Paradoksalnie również śpiwór wymaga osobnej debaty, nie wspominając o różnych sztuczkach, które poprawiają komfort i zwiększają parametry produktu. 



Można by tak długo. Każda kategoria szpeju to temat na osobną dyskusję. Ważne, żeby te zagadnienia znalazły zarówno konkretne odpowiedzi, jak i zostały prawidłowo umiejscowione w generalnym dyskursie o bushcraftcie i przetrwaniu. Omawiając tą tematykę warto zaczepić o dziedziny pokrewne jak prepering, ziołolecznictwo oraz wszystkie gałęzie turystyki kwalifikowanej.


Rozmawiając ogólnie o przetrwaniu, trudno nie wspomnieć o zagadnieniach przygotowania domu na sytuacje awaryjne, skompletowanie plecaka ewakuacyjnego/ucieczkowego, czy zarządzaniu zapasami. Udało się wpleść te punkty do prezentacji, zawsze bowiem warto spojrzeć na sprawy wielowątkowo i ze zróżnicowanej perspektywy. Na koniec dla Ciebie kilka definicji - żeby łatwiej poukładać sobie to wszystko w głowie.


Bushcraft to sztuka i umiejętność zachowania się w outdoorze. Łączy w sobie elementy technik survivalowych, wiedzę o otaczającej nas przyrodzie, znajomość fizjologii i psychologii i osadzona jest w ramach etycznych. Obfituje w walory poznawcze, relaksacyjne, terapeutyczne i społeczne.


Survival to całość działań, wiedzy i umiejętności, nakierowanych na utrzymanie się przy życiu w każdej sytuacji i przy jakimkolwiek zagrożeniu. Przetrwanie jest celem ostatecznym,

nadrzędnym - bez względu na koszty, regulacje i aspekty moralne. Elementy survivalu mogą być częścią składową pokrewnych dyscyplin.


Prepering to dyscyplina zorientowana na bycie przygotowanym do poradzenia sobie w każdej sytuacji awaryjnej poprzez budowanie wiedzy, zdobywanie umiejętności, trening, samoobronę, zabezpieczenie domu i bliskich oraz kompletowanie zapasów i zabezpieczenie zasobów.


Outdoor to całokształt aktywności pozamiejskich. Obejmuje nie tylko bushcraft, ale też szeroko rozumiany sport, turystykę kwalifikowaną, trekking górski, rower, kajak, żeglarstwo, jazdę konną i wszelakie aktywne spędzanie czasu. Pozbawiony jest własnych konotacji etycznych, a zakres wykorzystywanej wiedzy i umiejętności oraz normy postępowania przypisane są do konkretnej, uprawianej właśnie dyscypliny.


Wisienka na torcie: instruktorzy firmy Kajakiem przez Bory mieli możliwość przetestowania packraftu jako alternatywnej jednostki wodnej i porównania swoich doświadczeń stricte kajakowych z nowym sprzętem. Operowaliśmy jednostką ITWIT PR-100 o wyporności 110kg i wadze całkowitej 2 kilogramy. Było dużo śmiechu, ale też poważnych rozmów na wykorzystanie packrafta zarówno komplementarnie, jak również alternatywnie do kajaków. Wiedza i doświadczenie uczestników pozwoliły na wiele ciekawych obserwacji, z których też i ja skorzystałem.




Każde szkolenie to dla mnie unikalna możliwość przekazywania mojej pasji i spojrzenia na życie ludziom, którzy wchodzą w tematykę bushcraftu, lub chcą zgłębić jego tajniki. Zawsze mówię z doświadczenia, odnosząc się do zakresu który przerobiłem osobiście na własnej skórze. Paradoksalnie - z takich spotkań zazwyczaj ja wynoszę więcej niż słuchacze, bowiem w zamian za wiedzę merytoryczną otrzymuję ogromną dawkę satysfakcji.


Na zakończenie sklamruję - bushcraft z formy spędzania czasu stał się dla mnie filozofią życia. Las i wszelkie przejawy obcowania z przyrodą genialnie meblują głowę, dają reset od codzienności oraz kształtują ciało i ducha. Nie wspominając o tym, że są fantastycznym sposobem na budżetowe zwiedzanie drogich destynacji, z pełnym zanurzeniem w inną rzeczywistość.


A jak chcesz posłuchać więcej o tym jak zacząć buszowanie w zielonym, jak się przygotować i co skompletować na początek, oraz co las może Ci zaoferować - zapraszam na wywiad ze mną przeprowadzony przez Studio LAS - miłego!

Jeśli jesteś zainteresowany przeprowadzeniem szkolenia bushcraftowego dla grupy współpracowników, znajomych lub jako ekskluzywny prezent dla kogoś - skontaktuj się ze mną przez tą stronę albo bezpośrednio na mail - prześlę Ci zakres tematyki i ustalimy wszystkie szczegóły - oferta jest bardzo elastyczna!

Pozdrawiam i do zobaczenia poza szlakiem!


A poniżej moje wrażenia jako klienta firmy Kajakiem przez Bory. Nigdy nie zostałem tak solidnie i całościowo obsłużony przez żadną wypożyczalnię sprzętu wodnego. Instruktor który wydawał nam sprzęt, przedstawił jego właściwości, szczegółowo omówił trasę wraz z utrudnieniami na niej występującymi, opisał formy pokonywania przeszkód i przedstawił kilka sposobów komunikacji z firmą. Odprawa była solidna i trwała pół godziny - i mimo, że kajaki to dla mnie nie pierwszyzna - sporo z niej wziąłem dla siebie. Wyrazy uznania za podejście do klienta - dziękuję Wiesław.


Kajakiem Przez Bory jest założone i prowadzone przez Radka, który nie tylko ma pomysł i wizję, ale też działa wielotorowo. Firma ma doświadczenie w organizacji spływów dla osób indywidualnych, jak również dla zorganizowanych grup i imprez firmowych, gdzie obok kajaków jest też ognisko z zabawą i lokalnymi przysmakami. Możesz wybrać się z nimi na spływ nocny, eskapadę zimową albo połączyć kajaki z paintballem. Instruktorzy są doświadczeni, mają nie tylko odpowiednie przeszkolenie i certyfikaty, ale przede wszystkim umiejętności miękkie, niezbędne w branży organizacji czasu. Polecam profil firmy na facebooku, aby być na bieżąco z aktualnościami. Radek, brawo za styl i dziękuję za możliwość przeprowadzenia warsztatów.


  







 


 
 
 

Comments


IMG_5149_edited.jpg

Cześć! Dzięki, że tu jesteś! Dobrze Cię widzieć!

bottom of page