top of page
  • Writer's pictureMaciej Fink-Finowicki

Iława. Też ładna.

Updated: Feb 3, 2022

21.01.2022

Piękny dworzec kolejowy w Iławie miałem okazję zobaczyć podczas moich podbojów Pojezierza Iławskiego Szlakiem Napoleona, o czym możesz poczytać tutaj.

Rzeczywiście, zgodnie z tym co mi doniesiono, budynek jest piękny. Może z powodzeniem rywalizować z dworcami w Malborku lub Wrocławiu. Kwestia gustu, przekonaj się osobiście - podróżowanie pociągami jest fajne... ;)

Cały budynek dworca wzniesiony jest w stylu neogotyckim. Wewnątrz oryginalne 100-letnie zdobienia, wliczając robiący duże wrażenie strop drewniany. Na ścianach herby miast regionu. Liczne elementy ozdobnej mozaiki. Całość, łącznie z peronami wpisana do rejestru zabytków. Oby więcej takich perełek architektonicznych. Przesiadka to uczta dla oka. Brawo!

Iława jest maleńkim miasteczkiem i wszystkie atrakcje oblecimy w dwie godziny, no może trzy jak pójdziesz na lody, albo na kawę nad brzegiem zadbanego portu. Jest ładny kościół, brzydka starówka, budzący uśmiech KinoTeatr i ciekawy park miejski z rzeźbami Czterech Pór Roku, zagrabionymi z Pałacu w Kamieńcu. Koniec. Ja na szybkości trzasnąłem kilka nocnych zdjęć z marszu, mijając miasto i już ciemną porą wkraczając na szlak.

Iława położona jest wdzięcznie na południowym krańcu najdłuższego jeziora w Polsce, czyli Jezioraka. Akwen ten poszczycić się też może najdłuższą linią brzegową w Polsce. Kwitnie - teraz zimową porą uśpiona - aktywność żeglarska i wszelkie sporty wodne. Na północ od miasta rozciąga się duży, zwarty obszar zielony, ujęty w ramy Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Atrakcyjny teren obfitujący w jeziorka, oczka wodne, rzeki, strumienie a całość pokryta jest bardzo urozmaiconymi formacjami leśnymi. Dużo rezerwatów, szczególnie ptasich.

Odnotowuję to wszystko niejako przy okazji, jako przystawkę przed daniem głównym. Bo w ten weekend moim celem są dwa arcyciekawe obiekty: Zamek w Szymbarku, drugi największy zamek ceglany w Polsce (po Malborku) oraz pozostałości Pałacu w Kamieńcu, który wiosną 1807 roku gościł przez trzy miesiące samego Napoleona Bonaparte, i był świadkiem jego ognistego tête-à-tête z imć Marią Walewską. Pełna relacja tutaj.

Zamek w Szymbarku oraz Pałac w Kamieńcu były własnościami rodu Finck von Finckenstein. Jaki ma to związek z moim nazwiskiem? Ano, niejaki ma... ale o tym też niebawem. ;)


60 views0 comments

Related Posts

See All

Comentários


IMG_5149_edited.jpg

Cześć! Dzięki, że tu jesteś! Dobrze Cię widzieć!

bottom of page